středa 24. srpna 2011

To podivné z veletrhu Styl & Kabo (srpen 2011)

Přílišnou koncentraci optimismu z minulého článku je potřeba vyrovnat, proto následuje již slíbené kritické pokračování článku o brněnském veletrhu módy Styl & Kabo. Vlastního fotografického materiálu mám bohužel velmi málo, protože od těch největších hrůz jsem měla tendenci prchat. No, ještě že máme ty internety.

Bod první - etno
Zatímco Indky nosí sárí  a v Japonsku je tradičním oděvem stále kimono, mnohé české ženy už nejspíš dávno neví, z čeho se skládá kroj, ale zato mají plnou skříň tohoto:

A když říkám "mnohé ženy", myslím to smrtelně vážně. Na veletrhu byly hned tři obří stánky s oděvy tohoto typu, takže poptávka by byla. Minimálně jednu z firem určitě znáte, je to Sanu Babu. V jejich  e-shopu se kupodivu dají objevit solidní kousky, ale jejich stánek byla koncentrovaná hrůza, navíc umocněná těmito figurínami:
Zdroj:  http://ijustthinkitsfunny.blogspot.com/2010/08/letnany-mall-store-mannequins.html
Takže mě jistě pochopíte, když vám řeknu, že jsem přes to zděšení a následný úprk ani nestihla vylovit foťák z kabelky. Tyhle figuríny jsou můj nový Pennywise. Dost na tom, že už okupují i Vaňkovku.

Bod druhý - spacáky
Aneb ty hnusné ropné bundy s kožíškem, který má matka trefně nazvala "scíplá liška". Byly všude, různě prošívané, ve všech možných barevných mutacích, od méně nápadné černé po zářivou neonově žlutou. No, pokud se těší oblibě zákaznic, budiž jim přáno, ale jen do té doby, dokud nezačnou vytlačovat klasiku - docela obyčejné kabáty. Bylo opravdu k pláči, kolik těch šustivých potvor připadlo na jeden docela normální kabát. Na druhou stranu musím říct, že mezi bundami existují i výjimky (které ale potvrzují pravidlo).  Je jich velmi málo, ale existují. Dokonce má babička nosí jednu takovou, kterou si před pár lety pořídila v Pietro Filipi - v decentní barvě, bez scíplé lišky, ale zato s páskem. 
Nicméně, většina těch ze Stylu & Kabo vypadala nějak takto: 
Guess
Abercrombie & Fitch
My, co sem tam nakupujeme na Aukru, takové modely dobře známe. Jsou to ty předražené a často padělané věci z předloňské kolekce nějaké "glamour" značky, kvůli kterým by si přihazovačky navzájem vlasy vyškubaly. Už tuším, kde si vystavovatelé dělali průzkum trhu.

Bod třetí - vzory
Vemte si nějaké kytičky, trochu proužků, kus leoparda, hrst flitrů a cár polyesteru a dostanete typický produkt tohoto veletrhu. Minimálně na každém druhém stánku byste našli pár takových halen, sukní a šatů. Jejich společným jmenovatelem je především naprostá nemožnost je s čímkoliv zkombinovat. Pro vystavovatele je to jakési must-have, protože i stánky s jinak rozumnou módou skrývaly kdesi ve svých útrobách pár takových divočáren, nejlépe v nadměrných velikostech. 
Zbytečně převzorováno bylo třeba u oděvního družstva Modela Pardubice:
Zdroj:  http://www.modela.euweb.cz/
A nějaký příklad by se našel i u Tolerantní módy:
Zdroj: http://www.tolerantnimoda.cz
A musím podotknout, že toto jsou ještě ty střízlivé kusy. Bohužel, při pátrání katalogem vystavovatelů jsem objevila, že čím horší sortiment, tím menší pravděpodobnost, že má jeho distributor webové stránky.

Bod čtvrtý - studentské výstřelky
Především kvůli tomuto bodu se článek jmenuje "To podivné..." a ne "To otřesné...". Ke studentským pracím jsem obecně velmi shovívavá, je to většinou samý extravagantní výstřelek a něco kloudného z toho vzejde jen občas. Mladí budoucí návrháři mají asi nějaký přirozený pud realizovat se v šílených tvarech. Já mám naštěstí dostatek fantazie na to, abych si i z mála vytáhla nějakou inspiraci, tedy i z pro jiné naprosto nepoužitelných modelů z módních přehlídek. Ale někdy se to nějak zasekne.

Tyto modely pochází SOŠ podnikania Trenčín. No, názor si jistě udělá každý sám. Já se zatím pořád nemůžu rozhodnout, co si o těch návlecích na nohy vlastně myslím, o zbytku nemluvě. 

Čtvrtým podivným bodem uzavírám dvojdílný článek o srpnovém Styl & Kabo. Soudě dle bodů by sice to dobré mělo převažovat, ale když vezmete v úvahu, že prakticky vše výše uvedené tak nějak prostupovalo nabídkou všech vystavovatelů... No, podle předběžné závěrečné zprávy se prý blýská na lepší časy. Což o to, blýskala se tam hromada věcí, ale jestli se proroctví potvrdí uvidíme asi až na příštím veletrhu. 

1 komentář:

  1. to vypadá spíš jako katalog petrklíče=)
    materiál na modní veletrh jak stehno

    pragueneedsmorestyle

    OdpovědětVymazat

Pokud nejste zaregistrovaní uživatelé, podepište se, prosím.