pátek 23. prosince 2011

Cukroví II. - Koulovaná

Psát druhý článek o cukroví v předvečer Štědrého dne by se možná mohlo zdát někomu mírně opožděné, ovšem zdání opět klame. Dva druhy nepečených sladkostí, které vám chci představit, totiž nejsou tak výlučně vánoční jako ty z prvního článku, takže si je můžete vyrobit třeba na silvestrovské oslavy, mlsné kamarádce k narozeninám a nebo jen tak, až vás bude honit kreativní mlsná. 

Velmi kokosová kokina

Tyhle bonbony jsem objevila v kuchařce Jiřího Štifta, který má recept od Kateřiny Fornůskové, cukrářky z Imperialu. Prošly tedy hned dvojím odborným prověřením a v rámci letošního vánočního pečení jsem je prověřila i já. Jsou hodně podobné kuličkám ála raffaello, které známe všichni, ale nejsou tak zubytrhajícně sladké. Nevím, jestli je to výhoda, člověk jich pak spořádá mnohem víc, když ho po prvním soustu nevaruje pálení žáhy... 


Na kuličky budete potřebovat: 
500 ml tučné smetany
1 sáček vanilkového cukru
250 g strouhaného kokosu (+ dalších cca 150 g na obalování)
100 g mletých mandlí
120 g másla
rum
bílá čokoláda na obalování (tři až čtyři 100 g tabulky)


Smetanu vlijte do hrnce, vsypte vanilkový cukr a směs přiveďte k varu. Pak do smetany vložte máslo a nechte ho rozpustit. Nakonec vsypte mleté mandle, kokos, přidejte lžíci rumu, pořádně promíchejte a nechte vychladnout. Potom ze směsi tvořte kuličky, které následně šoupněte na pár minut do mrazáku zchladit. Mezitím si ve vodní lázni rozpusťte bílou čokoládu a nasucho opražte zbytek kokosu. Kuličky pak postupně obalujte v čokoládě (technikou napichování na párátko) a v opraženém kokosu. 
No, nakonec je můžete naaranžovat třeba do moc hezkých svátečních košíčků z IKEA - nepochybuji o tom, že je máte, všichni je mají. :)


Mozartky
Kdo by neznal Mozartkugeln neboli Mozartovy koule, obzvlášť když vznikly v roce 1890, tedy před více než sto lety. Čokoládové kuličky s vrstvou nugátu a marcipánu uvnitř, zabalené do zlatého staniolu s podobiznou hudebního génia, který dal této sladkosti jméno, jsou koneckonců u nás k dostání naprosto běžně. Dnes už se ve většině případů vyrábí strojově a kuličky tak mohou být za relativně málo peněz hodně vymazlené (vrstva mandlového i pistáciového marcipánu, dvojité přelití hořkou a mléčnou čokoládou,...), ale pokud se postup přiměřeně zjednoduší, může si je každý trošku trpělivější cukromil vyrobit doma. 
Já jsem si recept zjednodušila natolik, že, ač bych mohla, nevyrábím domácí nugát, ale kupuji už hotový. Sice na sobě co do kvality nerada šetřím, ale výroba stodvaceti kusů mi už tak zabrala kus odpoledne a celý večer, takže domácí nugát už by mě pravděpodobně vyřadil z provozu až do Štědrého dne. Já většinou kupuji docela obyčejný nugát na váhu v prodejně oříšků, chuťově je průměrný - samotný nic moc, v mozartkách vyhovující, ale oproti echtovnímu a bohužel výrazně dražšímu nugátu (v Brně pořídíte např. v čokoládovně Minach na Poštovské) se z něj lépe koulí kuličky, protože se tolik nerozpouští. Své priority nechť si každý srovná sám a sám si také vybere vhodný nugát. :)


Na kuličky budete potřebovat:
200 g nugátu
200 g marcipánu
125 g moučkového cukru
10 g jemně mletých pistácií
200 g hořké čokolády 
2 lžíce kvalitního rumu nebo ovocné pálenky


Nugát nakrájejte a vytvarujte z něj kuličky. Já osobně nugátové kostky krájím na osminy, ale výsledné koule jsou miniaturní a jak už jsem psala výše, je jich vyčerpávajících stodvacet. Pokud tedy nemáte tolik trpělivosti, krájejte jen na čtvrtiny. Nugátové kuličky dejte chladit do ledničky a pusťte se do marcipánu. Marcipánovou hmotu (už jsem zmínila, že se značkou Belbake z Lídlu jsem velmi spokojená, protože obsahuje opravdové mandle a cukr?) nasekejte na menší kostky a dejte do mísy, přidejte mleté pistácie a prosátý moučkový cukr. Ochuťte rumem/pálenkou a utřete dohladka. Z ochuceného marcipánu vyválejte váleček, který si rozkrájejte na tolik kousků, kolik máte nugátových kuliček a každou tuto nugátovou kuličku v marcipánu obalte. 
Tyto kuličky nakonec obalte v hořké čokoládě, opět metodou napíchnutí na párátko, ideálně sušte na mřížce, minimalizujete tím otlačení polevy. Pokud máte opravdu hromadu času, můžete projít časově a nervově náročným procesem temperování čokolády, aby výsledné kuličky byly lesklé a při kousnutí krásně křupnuly. Pokud po uválení stodvaceti kuliček budete mít dostatek energie, dejte vědět a já vám temperování mileráda přiblížím a mimo jiné i smeknu. 
Opět se nabízí závěrečná sváteční aranž do ikeáckých košíčků - ještě že se prodávají v balení obsahujícím hned několik velikostí a vzorů! 


A co jiného mi teď, těsně před Štědrým dnem, zbývá, než vám popřát co nejpříjemnější prožití vánočních svátků a kdybych se náhodou v následujících třech dnech přecpala, pukla a tudíž se vyřadila z blogerského provozu, tak i šťastný Nový rok! 

2 komentáře:

Pokud nejste zaregistrovaní uživatelé, podepište se, prosím.