neděle 5. února 2012

Masopustní mls

Dnešní dávku sladkého přináším pěkně za čerstva. Boží milosti, o kterých dnes budu psát, byly dosmaženy teprve před necelými dvěma hodinami. 

Boží milosti se tradičně pečou, tedy vlastně smaží, v období masopustu. Toto období začíná už 6. ledna na Tři krále, ale nejpodstatnější jsou řekněme tři poslední dny před jeho koncem - Popeleční středou. A protože na Popeleční středu začíná velký čtyřicetidenní půst, celý masopust (neboli ostatky, šibřinky či fašank) je hlavně o zábavě a jídle. 
A zrovna toto cukroví veselou atmosféru skvěle doplňuje - je křehoučké, nadýchané, chuťově prosté (v kladném slova smyslu) a dokonalé najednou. No a samozřejmě je taky mastné, ale jen přiměřeně. :)
Samotná příprava božích milostí není kdovíjak složitá, pokud se držíte dvou zásadních bodů:
  • Se zpracováním těsta si dejte na čas. Madam Sandtnerová ve své kuchařce píše, že těsto je potřeba vypracovávat tak dlouho, až se na něm začnou tvořit puchýřky. Já je v praxi nikdy neviděla, ale čas zpracovávání ideálního těsta odhaduji na 10-15 minut.
  • Ke smažení použijte sádlo. Bez debat. Některé verze receptu doporučují i přepuštěné máslo, což by teoreticky mohlo fungovat taky, ale olej ani nezkoušejte, to je naprostý nesmysl
Tvar božích milostí se zřejmě liší kraj od kraje a pokud se pokusíte vyhledat nějaké obrázky na Googlu, povětšinou narazíte na prořezávané čtverečky či obdélníčky. U nás na dědině se ale boží milosti dělaly bez onoho prořezávání a po dnešním experimentu chápu proč. Ty prořezávané se totiž skoro vůbec nenafouknou! A to je pro někoho, kdo je zvyklý, že mírou nafouknutí se určuje zároveň míra kvality božích milostí, naprosto nepochopitelné. Že by snad v některých krajích bylo nafouknutí nežádoucí a právě proto se čtverečky před smažením prořezávaly? Ale proč? Naducanost je na tom přece to nejlepší! 
Po snad dostatečně stručném úvodu přichází čas na recept:


Suroviny (množství odpovídá první fotce):
500 g hladké mouky
100 g změklého másla
75 g moučkového cukru
7-10 lžic smetany
4 žloutky
4 lžíce bílého vína (doporučuji nevynechat ani nenahradit ničím jiným, ovšem v někerých receptech se dává místo vína rum)
strouhaná citrusová kůra (dejte podle chuti, já použila kůru cca z 1/4 menšího pomeranče)
špetka soli
+- 250 g sádla na smažení
moučkový cukr na obalování (nejlépe vanilkový, ale hodí se i skořicový)


Do velké mísy prosijte mouku, přidejte cukr, sůl a citrusovou kůru. Do sypkých surovin nasekejte změklé máslo, přidejte žloutky, víno a většinu smetany (dejme tomu 5-6 lžic). Ze směsi vypracujte těsto, podle potřeby ještě přidejte zbytek smetany. Pak se s téměř hotovým těstem přemístěte na moukou jemně poprášený vál a ještě mu dávejte těch 10-15 minut do těla. Až máte těsto zpracované, dejte ho na půl hodiny do ledničky vychladit. 
Z vychlazeného těsta vyválejte 1-2 mm silnou placku, kterou pak nakrájejte nejlépe vroubkovaným rádýlkem na čtverečky, obdélníčky, trojúhelníčky... Z hlediska naducanosti se nejlépe projevily co nejpravidelnější čtverečky, nejnáladovější jsou trojúhelníkovité tvary. Nijak zvlášť se s nimi ale mazlit nemusíte, ostatně moje prababička své nepřekonatelné boží milosti spíš cupuje než úhledně krájí a výborné jsou stejně. V hlubší pánvi nebo rendlíku si rozpalte sádlo a boží milosti v něm smažte pěkně dozlatova (musí být celé ponořené v tuku). Pak je nechte na ubrousku trochu okapat a ještě za horka je obalte v cukru. Nejlépe chutnají s džemem nebo samotné.
A nebo, pokud vás smažení příliš neunavilo, si k nim můžete z chudáků ostrouhaných citrusů vymačkat čerstvou šťávu. Vřele doporučuji. 

2 komentáře:

  1. Krásné :) Myslím, že si to "nadýchané nic" taky zítra zkusím.

    OdpovědětVymazat
  2. Při srovnání s jiným receptem je těsto je příliš těžké - při smažení nenaskočí. Rodina hned poznala, že něco není v pořádku. Ráda zkouším nové recepty a tento bohužel nevyšel.

    OdpovědětVymazat

Pokud nejste zaregistrovaní uživatelé, podepište se, prosím.